Úvod Motocykly Fotogalerie Fórum Akce Odkazy Bazar Knihovna Tratě Kontakt


TOPlist


Login :
Jméno :
Heslo :Registrace zde

Akce
Nikasil]
Jaromír Šauer (Admin) - 13:02:42 16.05.2011Každý z nás asi ví že tento název ozančuje povrchovou úpravu pracovní plochy válce ale určitě nebude na škodu osvěžit si pár informací okolo něj .
Pokud se na něj podívame z technologického hlediska , je to tenká vrstva nikl-chrom-karbidu která je galvanicky nanesená na ploše hliníkového válce . Vrstva se pohybuje v řádu destin milimetru , je velmi tvrdá , tvrdší než komponenty které by ji mohly opotřebit (píst nebo koružky) . Nicméně tak jako tak dochází k pozvolnému opotřebení této vrstvy a průměr válce se nepatrně zvětšuje . Dochází i nerovonoměrnému opotřebení , které lze do jisté míry opravit lapováním (broušením). Stav opotřebení , je nutno měřit specielním dutinovým měřidlem , které je schopno měřit min v přesnosti na 0,01 milimetru . Změřený rozměr pak určuje rozměr pístu , nebo opravu pomocí nové vrstvy nikasilu . Občas se stává , že ve válci proběhne menší revoluce , prasklý píst , ojnička , segerovka nebo cokoliv jiného , a válec je poškozen až pod vrstvu nikasilu . Není třeba zoufat , i s tímto si ve firmách zabývající se galvanickým pokovením niksilu , dokáží pořadit . Nakonec už jen snád pár postřehů kolem

Kvalita a životnost nikasilu závisí (tento faktor lze ovlivnit pouze výberem dodavatele nikasilu)
- dokonalé odstranění starého nikasilu
- kvalita galvanické lázně
- důkladná příprava a kontrola válce před pokovením – (mechanické moškození , praskliny atd.)
- přesné vybroušení s ohledem na rozměr pístu a předepsaných tolerancích

Zásady před nikasilem
- odstrojit válec o vše co jde – svorníky , přívěra , šrouby , čepy , pouzdra …
- alespoň základně umýt
- pokud byl válec po destruci , přidat i úlomky válce , atd ..
- k nikasilu je třeba i nový píst (finální rozměr po broušení) . Tohle záleží vdy na domluvě tam , kde nikasil zajišťujete .

Válec s novým nikasilem je doma . Co s ním ?
- neupravovat hrany kanálů , narušila by se vrstva nikasilu a mohl by začit praskat , odlupovat se .
- válec vyčistit , např v technickém benzínu , poté vyfoukat vzduchem
- při motnáži pracovní plochu válce namažte olejem , aby píst snadněji zapadnul a nedošlo ke vrypům od kroužků
- pak už postupjte dle manuálu svojí moto

Pár osobních zkušeností
- kvalita dodavatelů je různá , vhodné je si nechat ukázat výsledky z předešlch zakázek . Válce bývají hodně pórovité .
- překontrolujte si při převzetí rozměr pístu . Už se mi stalo že jsem místo prvního rozměru dostal píst s druhým rozměrem . Zjistil jsem to bohužel pozdě a nedozveděl jsem se proč tomu tak bylo .
- Pokud byl nový nikasil po nějaké destrukci , překontrolovat zda nějaké úlomky nezůstali v motru , ideálně rozpůlit vyčistit . Kuriozní zkušeností je po prasknutí pístu , jsem vše vyčistnil , motor rozpůlil , vše překontroloval . Po 0,5 MTH s movým pístem jsem zadřel . Po rozdělání motoru jsem zjistil že upadnul kontakt ze svíčky , která se jevila jako nepoškozená .


Názory čtenářů